Skip to main content

Intebold festival otvoril novú etapu vnímania interiérov

Po viacerých úspešných ročníkoch udeľovania cien slovenským interiérom a ich autorom INSAID AWARDS sa Slovenská asociácia interiérových dizajnérov rozhodla zorganizovať prvý festival interiérov na Slovensku. Po niekoľkomesačných prípravách sa intebold festival konal 20. a 21. októbra 2023 v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Účastníci festivalu mali možnosť zažiť 2 dni plné prednášok od zaujímavých osobností interiérového dizajnu a architektúry zo Slovenska a zahraničia, ale aj z iných vedných disciplín. Takmer 20 spíkrov komunikovali rôzne aspekty tvorby interiérov od revitalizácií, udržateľnosti, lokálnej identity, biofíliu po komunikáciu a vizuálnu identitu.

Prvýkrát sme vydali aj magazín interiérov intebold. Prvé vydanie je zbierka všetkých víťazov INSAID AWARDS 2020, 2021, 2022 a nominovaných interiérov INSAID AWARDS 2023. Magazín vyšiel v náklade 500ks. Je vskutku krásny a sme na neho pyšní. Kúpiť si ho môžete tu alebo napísať požiadavku na info@said.sk.

Prvý deň

Nasledoval švédsky špecialista na osvetlenie a zakladateľ firmy Magnus Wästberg. V pútavej prezentácii rozprával o svojich začiatkoch v svetelnom dizajne a predniesol svoju filozofiu správneho osvetlenia priestoru a svetových dizajnérov, s ktorými spolupracuje na vývoji produktov. Účastníci vyzdvihli jeho charizmatický, pútavý a zrozumiteľný prednes, a rozkošný životný príbeh.

Na úvod prvého dňa sa predstavil Peter Chaban, ktorý je senior architektom vo firme Chybik + Kristof Architects. Medzi inými zaujal projektom Pearl Gallery, kde sa pomocou revitalizácie a prístavby k budovám pôvodnej textilky Perla v Ústí nad Orlici vytvoria priestory novej galérie slúžiacej mestu. Medzi ďalšie projekty, ktoré predstavil publiku patril aj House of Wine s atypickou drevenou konštrukciou, ktorá tvorí jadro interiéru. Peter zaujal nekonvenčnosťou a inovatívnym prístupom k tvorbe.

Lenka Petráková pôsobí ako vedúca architektka v britskej architektonicko-dizajnérskej firme Zaha Hadid Architects. Predstavila nielen najnovšie projekty tejto svetoznámej firmy, ktorých výstavba sa plánuje v rôznych krajinách na celom svete, ale vysvetlila aj jej postoj k udržateľnosti v architektúre.

Ďalšie tri prednášky boli úplne z iného súdka. Takmer filozofická prednáška Reného Baďuru a Barbory Baďurovej otvorila diskusiu o etike v tvorbe interiérov a zabŕdla do veľmi aktuálnej otázky umelej inteligencie.

Tomáš Petrek je výkonným riaditeľom medzinárodne úspešnej brandingovej firmy GoBigname. Pozoruhodným spôsobom odhalil princípy a tajomstvá tvorby značiek, stratégií a vizuálnych identít.

Sylvia Ciulis na seba strhla pozornosť divákov svojim výrazným prejavom. Podmanivo odprezentovala tému slovenskej lokálnej identity, slovenských výtvarných prejavov v ľudovej tvorbe, a miestnych remesiel s možnosťou ich využitia pri tvorbe súčasných interiérov. Sylvia mimoriadne očarila publikum.

Nemecký interiérový architekt a ambasádor vzdelávania interiérových architektov v Európe, René Pier, ktorý pôsobí v Stuttgarte, sa vo svojom vystúpení hĺbkovo venoval udržateľnosti pri tvorbe interiérov.

Graeme Brooker pôsobí nielen ako interiérový dizajnér, ale je aj autorom mnohých publikácií o interiérovom dizajne. Je zakladateľom a vedúcim Katedry interiérového dizajnu na prestížnejšej britskej vysokej škole Royal College of Art v Londýne. Vo svojej prezentácii upozornil na dôležitosť opätovného využívania už existujúcich stavieb. Ukázal projekty z praxe, ale odkryl aj prostredie londýnskej školy. Graeme bol jedným z najobľúbenejších spíkrov na festivale, publikum na jeho reč reagovalo nadšene.
Deň prednášok zakončil Igor Patráš, ktorý predstavil novú platformu výrobcov slovenského nábytku s názvom Hrdý nábytok zo Slovenska.

Poobedňajší program pokračoval prednáškou Andrey Borskej z Inštitútu pre pasívne domy. Prízvukovala dôležitosť využitia brownfieldov na príklade rekonštrukcie pošty vo Viedni.

Druhý deň

Druhý deň sme odštartovali s humorom v podaní stand-up komičky Diany Rennerovej, ktorá zároveň skvelo moderovala celý festival aj INSAID AWARDS. Kontrastnou témou nasledoval nevšedný výklad Martina Dernera. Martin je umelec a docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Prvý deň festivalu sa vrcholil zlatým klincom programu, ceremoniálom odovzdávania cien INSAID AWARDS, o ktorom si viac prečítate a pozriete videodokumenty z nominovaných interiérov tu a záznam odovzdávania cien s porotcovskou diskusiou o interiéroch pozriete tu. Fakultou architektúry a dizajnu sa niesla dobrá atmosféra a mnohí zúčastnení sa dobre a dlho zabávali pod jedným z nominovaných diel v súťaži, AFLOAT od autorov Bohuš Kubinský, Paulína Ebringerová a Monika Moravčíková z FAD.

Martin Jelínek je zakladateľ jazykového inštitútu Bright House a tréner komunikácie. Charizmatickým štýlom strhol pozornosť publika, aby objasnil význam komunikácie nielen v prostredí interiérov. Jeho prednáška patrila k najpopulárnejším na festivale.
Nasledoval rakúsky architekt Peter Pichler z Viedne. Prezentoval atypické architektonické projekty talianskeho štúdia Plasma situované v pôsobivom prostredí južného Tirolska a Dolomitov. Peter na poslednú chvíľu vymenil na festivale architektku Ullu Hell kvôli jej pracovnej zaneprázdnenosti. Štúdio Plasma je ich spoločná základňa.
Oliver Méres je komunikačný špecialista s presahom do architektúry. Momentálne pôsobí v štúdiu Lighting Beetle*, ktorého interiér vyhral kategóriu Pracovisko v INSAID AWARDS 2023. Oliver poskytol pohľad na svoju prácu, kde navrhuje produkty a služby pre lepší život.
Napoludnie, Mária Michalič Kusá z architektonického ateliéru BKPŠ priblížila koncept a proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie v duchu odkazu Vladimíra Dedečka.

Na záver programu sa predstavila Katya Svanidze s projektom rekonštrukcie interiéru, pri ktorého tvorbe kládla veľký dôraz na udržateľnosť. Vďaka recyklovaným prvkom zariadenia alebo retro dlažbe získal projekt originálny vzhľad a atmosféru.

Michal Matloň, psychológ architektúry, priblížil publiku koncept biofilického dizajnu a vplyv jeho aspektov na zdravé interiéry. Michalova prednáška očarila mnohých účastníkov, ktorí veľmi pozitívne reagovali na tému a dozvedeli sa veľa potrebného pre riešenie interiérov. 

TOMBOLA

Na konci druhého dňa sme žrebovali

Gratulujeme šťastlivcom

🍀

Partneri prispeli do žrebovania skvelými cenami.

  • MODENA

    Kreslo Modena s organickými tvary a
    minimalistickými krivkami poskytuje
    moderný vzhľad a vysoký komfort.
    link

  • CHIPPERFIELD

    Archetypálna stolová lampa
    na domáce alebo kancelárske použitie
    link

  • WithME

    WithME sa vymyká tradičným kancelárskym
    stoličkám, prispôsobuje sa vyvíjajúcej sa dynamike
    práce a podporuje flexibilný prístup k spolupráci na
    modernom pracovisku.
    link

  • TABURET NICO

    Taburet Nico je samostatný
    solitérny kúsok alebo funguje
    ako súčasť kresla Nico.

    link

  • KRESLO UNI

    Kreslo UNI má všetky atribúty
    dobrého dizajnu:
    pohodlne sa na ňom sedí,
    ľahko sa udržiava v čistote
    ,
    je odolné a zároveň
    vyrobené z recyklovateľných materiálov.

    link

Tretí deň

„Súťaž INSAID AWARDS sme spúšťali na prelome rokov 2019/2020 s víziou, že víťazov vyhlásime na jednodňovej konferencii o interiéroch. Plány zmietla zo stola pandémia. Začiatkom tohto roka 2023 sme sa vášnivo vrhli do organizácie 2,5-dňového festivalu o interiéroch od piky“ odhaľuje Martina Uhrinova, interiérová architektka a zakladateľka SAID.

Hoci program na fakulte skončil po dvoch dňoch, nasledujúci nedeľný poldeň nadchol mnohých účastníkov festivalu komentovanou prednáškou o interiéri budovy Slovenského rozhlasu, ktorá je navrhnutá v tvare obrátenej pyramídy. Pokračovali sme návštevou rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie. Tí účastníci, ktorí zostali na festivale do úplného záveru, si vychutnali spoločný obed v srdci Bratislavy.
„Koncept INSAID AWARDS s prvým ročníkom festivalu zaniká. Už tento rok sme testovali hodnotenie a obhliadky nominovaných interiérov porotou počas dvoch dní pred vyhlásením výsledkov súťaže. V roku 2024 budeme novú súťaž interiérov a odovzdávanie cien ešte viac inovovať a otvárať,“ dopĺňa.
„Myslím si, že sa nám podarilo usporiadať skvelé podujatie v rámci sympatických podmienok. Tešíme sa mnohým pozitívnym ohlasom od účastníkov, ktorí na festivale strávili viac dní, ale aj konštruktívnej kritike, ktorá nás posúva vpred,“ povedal Milan Illes, projektový manažér interiérov a zakladateľ SAID..

Ďakujeme Generálnemu partnerovi ITB Development, hlavným partnerom Profirol, Nowy Styl, Idona, Dublino a Kronospan a všetkým, ktorí veria vo vzdelávanie a networking interiérových dizajnérov a architektov. Ďakujeme partnerom, ktorí poskytli do tomboly krásne a hodnotné produkty. K identite festivalu prispeli kreatívna agentúra GoBigname, Matúš Hnát a Irene Tymoshenko.

Osobite ďakujeme dobrovoľníkom, ktorí boli veľkou oporou – Janči, Aňa, Ľubo, Barborka a Adam.

Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí na festival prišli. Vážime si podporu každého, kto priložil ruku k dielu. Špeciálne poďakovanie patrí našim partnerom, ktorí pomohli priniesť na Slovensko udalosť, ktorá tu ešte nebola.

Vidíme sa na ďalšom ročníku! Team Intebold

Vidíme sa na ďalšom ročníku! Team Intebold

Zľava doprava: Kristína Navarro Baláž, Dáša Bírová, Peter Maukš, Mira Maukšová, Veronika Sikelová, Martina Uhrinova a Milan Illes

Spíkri

Graeme Brooker (UK)

Interiérový dizajnér, autor mnohých kníh a publikácií o interiérovom dizajne, zakladateľ a vedúci Katedry interiérového dizajnu na najprestížnejšej vysokej škole umenia na svete Royal College of Art v Londýne.

Zuzana Phillips (UK/SK)

Design director at Accanto interiors. Prešla úžasným vývojom od nedokončených projektov k luxusnému interiérovému dizajnu pre náročných klientov. Vedie viacero komerčných projektov s rozpočtami v miliónoch libier.

Tomáš Petrek (SK)

Tomáš je výkonným riaditeľom GoBigname, medzinárodného brandingového štúdia, ktoré spolupracuje so startupmi, malými a strednými podnikmi a nadnárodnými spoločnosťami pri rozširovaní ich značiek na celom svete. Za 11 rokov skúseností vytvorilo GoBigname viac ako 250 značiek, stratégií a vizuálnych identít. Tomáš je tiež certifikovaným školiteľom spoločnosti Google v oblasti brandingu.

Ulla Hell (IT/AT)

Ulla vedie talianske štúdio Plasma a má za sebou celý rad malých a stredne veľkých projektov od koncepcie až po realizáciu. Je hosťujúcou lektorkou kurzov dizajnu na univerzite v Innsbrucku a pracuje ako členka poroty v súťažiach.

Lenka Petráková (UK/SK)

Lenka pracuje pre Zaha Hadid Architects (UK) ako vedúca architektka. Pred nástupom do ZHA pracovala Lenka v architektonických kanceláriách v New Yorku, Viedni a Bratislave. Jej portfólio prác sa rozprestiera vo viacerých krajinách: Čína, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Rusko, Grécko, Francúzsko a Rakúsko.

Architekti BKPŠ (SK)

Architekti Pavel Paňák a Martin Kusý majú bohatú architektonickú a pedagogickú prax. Vo svojej tvorbe sa venujú od drobnej intervencii až po generálneho projektanta. Sú autormi Slovenského národného divadla alebo rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie.

Sylvia Ciulis (SK)

Od roku 2010 sa zaoberám slovenskou lokálnou identitou a ľudovou tvorbou. Ako spoluautorka značky SlovakiaGift spolupracujem s ÚĽUV a podieľala som sa na projekte IDENTITA SK s Prof. Ing. Veronikou Kotradyovou, PhD. Skúmali sme výtvarné prejavy v ľudovej remeselnej tvorbe a význam ľudového odevu a miestnych remesiel pre identitu a praktické využitie.

René Pier (DE)

Oceňovaný interiérový architekt v oblasti spa, hotelierstva, scénografie a produktového dizajnu. Inovátor a spíker. Neustále otvára a rozvíja medzinárodnú interdisciplinárnu diskusiu.

René Baďura (SK)

Dizajnér, vysokoškolský pedagóg, autor publikácií, prednášok a článkov o dizajne. Pôsobí na Technickej univerzite vo Zvolene ako vedúci na Katedre dizajnu nábytku a interiéru. Má za sebou výstavy, študijné pobyty, stáže, prednáškové cykly a viedol workshopy v zahraničí.

Igor Patráš (SK)

CFO a COO rodinnej firmy twd SK, ktorej poslanim je meniť nápady dizajnérov a výrobcov v realitu. Spoluzakladateľ značky hrdynabytok.sk, ktorá spája tých najlepších Slovenských výrobcov pod jednu strechu.

Magnus Wästberg (SE)

Špecialista na osvetlenie a vizionár v oblasti dizajnu, ktorý od roku 2008 spôsobuje revolúciu v globálnej výrobe svietidiel.

Andrea Borská (SK)

Ako architektka spolupracovala s architektonickými ateliérmi na Slovensku a v Nemecku. Aktuálne sa zameriava na pedagogickú činnosť na fakultách architektúry v Bratislave a vo Viedni. Nosnou témou je trvalá udržateľnosť stavebných a interiérových materiálov, konštrukcií, budov a mestských štvrtí.

Michal Matloň (SK)

Psychológ architektúry pomáha vytvárať miesta, kde sa darí a kde sa dá zmysluplne pracovať, od kancelárií až po mestské štvrte. Pracuje v spoločnosti theLivingCore vo Viedni a je spoluzakladateľom Venetian Letter – informačného bulletinu o architektúre a urbanizme zameranom na človeka a založenom na vede.

Martin Jelínek (SK)

Zakladateľ a výkonný riaditeľ jazykového inštitútu Bright House. Renomovaný lektor a tréner komunikácie, ktorý sa špecializuje na prezentačné a medzikultúrne zručnosti.

Diana Rennerová (SK)

Stand-up komička, zakladateľka šou a tvorca obsahu. Podieľa sa aj na udržateľnej filmovej produkcii a slovenských zábavných programoch.

Peter Chaban (CZ/SK)

Senior architect u CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Martin Derner (SK)

Martin Derner, umelec a docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, skúma súkromné priestory prostredníctvom umenia, ktoré prezentuje na medzinárodných výstavách a prednáškach ako “Bytová situácia”.

Oliver Méres (SK)

Komunikačný špecialista s presahom do architektúry, developmentu a placemakingu. Momentálne Content Designer v štúdiu Lighting Beetle, kde navrhuje produkty a služby pre lepší život ľudí.

Katya Svanidze (SK)

Katya Svanidze je dizajnérka a architektka, ktorá je známa presadzovaním postupov zodpovedného dizajnu. Jej projekty sa objavili v publikáciách po celom svete. Verí v zachovanie historických a existujúcich štruktúr pri vytváraní niečoho nového.

Imro Vaško (CZ/SK)

Imro Vaško, uznávaný architekt a akademik, zanechal nezmazateľnú stopu v stredoeurópskej architektúre a sfére experimentálneho dizajnu.

Skvelá noc!

Zoznám sa s vynikajúcimi autormi, ktorí stoja za najlepšími slovenskými interiérmi.

Zaži prestížne ocenenie INSAID AWARDS 2023 a buďte svedkami odhalenia víťazov za najlepšie slovenské interiéry.

Téma festivalu

  • Energia interiérových priestorov

    Dizajn pre ľudí
    Oslava transformačného vplyvu dobre navrhnutých interiérov na životy a zážitky ľudí
  • Revolúcia vo vzdelávaní

    Vzdelávanie
    Prehodnotenie spôsobu, akým sa v tejto profesii vzdelávame, a vplyv na formovanie budúcnosti
  • Umelá inteligencia a technológie v tejto oblasti

    Zmeny v prístupe
    Preskúmanie pokroku a potenciálu umelej inteligencie v oblasti architektúry a navrhovania budov
  • Opätovné využitie a adaptácia

    Brown field
    Využitie unikátnych možností interiéru pracovať s existujúcimi priestormi a materiálmi
  • Nové hľadanie hraníc

    Večné dialógy
    Skúmanie vyvíjajúcich sa úloh a identifikácie v oblasti interiérového dizajnu a architektúry
  • Miestne perspektívy

    Lokálny kontext
    Riešenie regionálnych problémov a zdôrazňovanie významu interiérového dizajnu v našom prostredí
  • Motivácia a inšpirácia

    Podporovanie tvorivosti a nadšenie v rámci komunity interiérového dizajnu a architektúry
Intebold Festival

INTEBOLD festival 2023
Bratislava


Fakulta architektúry a dizajnu, Bratislava, Slovensko

Partneri INTEBOLD festival 2023


Pridajte sa k INTEBOLD festivalu ako partner a staňte sa súčasťou cesty za transformáciou. Zvýšte kredit svojej značky, spojte sa s lídrami v odvetví a prispejte k formovaniu ekosystému kreativity a inovácií. Poďme spoločne tvarovať budúcnosť interiérového dizajnu a architektúry na Slovensku!