Fragmenty z Intebold Festivalu 2023 a oslava interiérového dizajnu
Warning: Undefined array key "file" in /data/4/c/4c59045d-f712-45d6-ae63-669eabab5baa/intebold.sk/web/wp-includes/media.php on line 1734
Deprecated: preg_match(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /data/4/c/4c59045d-f712-45d6-ae63-669eabab5baa/intebold.sk/web/wp-includes/media.php on line 1734
Po viacerých úspešných ročníkoch udeľovania cien slovenským interiérom a ich autorom INSAID AWARDS sa Slovenská asociácia interiérových dizajnérov rozhodla zorganizovať prvý festival interiérov na Slovensku. Po niekoľkomesačných prípravách sa Intebold Festival konal 20. a 21. októbra 2023 v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Účastníci festivalu mali možnosť zažiť 2 dni plné prednášok od zaujímavých osobností interiérového dizajnu a architektúry zo Slovenska a zahraničia, ale aj z iných vedných disciplín. Takmer 20 spíkrov komunikovali rôzne aspekty tvorby interiérov od revitalizácií, udržateľnosti, lokálnej identity, biofílie po komunikáciu a vizuálnu identitu.
Magazín interiérov
Prvýkrát sme vydali aj magazín interiérov Intebold. Prvé vydanie je zbierka všetkých víťazov INSAID AWARDS 2020, 2021, 2022 a nominovaných interiérov INSAID AWARDS 2023. Magazín vyšiel v náklade 500ks. Je vskutku krásny, vytlačený na kvalitnom papieri a s poctivou šitou väzbou. Sme na neho pyšní. Kúpiť si ho môžete v ArtAttack Shop alebo napísať požiadavku na info@said.sk.
Deň prvý
Na úvod prvého dňa sa predstavil Peter Chaban, ktorý je senior architektom vo firme Chybik + Kristof Architects. Medzi inými zaujal projektom Pearl Gallery, kde sa pomocou revitalizácie a prístavby k budovám pôvodnej textilky Perla v Ústí nad Orlici vytvoria priestory novej galérie slúžiacej mestu. Medzi ďalšie projekty, ktoré predstavil publiku patril aj House of Wine s atypickou drevenou konštrukciou, ktorá tvorí jadro interiéru. Peter zaujal nekonvenčnosťou a inovatívnym prístupom k tvorbe.
Nasledoval švédsky špecialista na osvetlenie a zakladateľ firmy Magnus Wästberg. V pútavej prezentácii rozprával o svojich začiatkoch v svetelnom dizajne a predniesol svoju filozofiu správneho osvetlenia priestoru a svetových dizajnérov, s ktorými spolupracuje na vývoji produktov. Účastníci vyzdvihli jeho charizmatický, pútavý a zrozumiteľný prednes, a rozkošný životný príbeh.
Lenka Petráková pôsobí ako vedúca architektka v britskej architektonicko-dizajnérskej firme Zaha Hadid Architects. Predstavila nielen najnovšie projekty tejto svetoznámej firmy, ktorých výstavba sa plánuje v rôznych krajinách na celom svete, ale vysvetlila aj jej postoj k udržateľnosti v architektúre.
Ďalšie tri prednášky boli úplne z iného súdka. Takmer filozofická prednáška Reného Baďuru a Barbory Baďurovej otvorila diskusiu o etike v tvorbe interiérov a zabŕdla do veľmi aktuálnej otázky umelej inteligencie.
Sylvia Ciulis na seba strhla pozornosť divákov svojim výrazným prejavom. Podmanivo odprezentovala tému slovenskej lokálnej identity, slovenských výtvarných prejavov v ľudovej tvorbe, a miestnych remesiel s možnosťou ich využitia pri tvorbe súčasných interiérov. Sylvia mimoriadne očarila publikum.
Tomáš Petrek je výkonným riaditeľom medzinárodne úspešnej brandingovej firmy GoBigname. Pozoruhodným spôsobom odhalil princípy a tajomstvá tvorby značiek, stratégií a vizuálnych identít.
Graeme Brooker pôsobí nielen ako interiérový dizajnér, ale je aj autorom mnohých publikácií o interiérovom dizajne. Je zakladateľom a vedúcim Katedry interiérového dizajnu na prestížnejšej britskej vysokej škole Royal College of Art v Londýne. Vo svojej prezentácii upozornil na dôležitosť opätovného využívania už existujúcich stavieb. Ukázal projekty z praxe, ale odkryl aj prostredie londýnskej školy. Graeme bol jedným z najobľúbenejších spíkrov na festivale, publikum na jeho reč reagovalo nadšene.
Nemecký interiérový architekt a ambasádor vzdelávania interiérových architektov v Európe, René Pier, ktorý pôsobí v Stuttgarte, sa vo svojom vystúpení hĺbkovo venoval udržateľnosti pri tvorbe interiérov.
Poobedňajší program pokračoval prednáškou Andrey Borskej z Inštitútu pre pasívne domy. Prízvukovala dôležitosť využitia brownfieldov na príklade rekonštrukcie pošty vo Viedni.
Deň prednášok zakončil Igor Patráš, ktorý predstavil novú platformu výrobcov slovenského nábytku s názvom Hrdý nábytok zo Slovenska.
Odovzdávanie cien INSAID AWARDS zavŕšili prvý deň
Prvý deň festivalu vrcholil zlatým klincom programu, ceremoniálom odovzdávania cien INSAID AWARDS, o ktorom si viac prečítate a pozriete videodokumenty z nominovaných interiérov tu a záznam odovzdávania cien s porotcovskou diskusiou o interiéroch pozriete tu. Fakultou architektúry a dizajnu sa niesla dobrá atmosféra a mnohí zúčastnení sa dobre a dlho zabávali pod jedným z nominovaných diel v súťaži, AFLOAT od autorov Bohuš Kubinský, Paulína Ebringerová a Monika Moravčíková z FAD.
Deň druhý
Druhý deň sme odštartovali s humorom v podaní stand-up komičky Diany Rennerovej, ktorá zároveň skvelo moderovala celý festival aj INSAID AWARDS. Kontrastnou témou nasledoval nevšedný výklad Martina Dernera. Martin je umelec a docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Nasledoval rakúsky architekt Peter Pichler z Viedne. Prezentoval atypické architektonické projekty talianskeho štúdia Plasma situované v pôsobivom prostredí južného Tirolska a Dolomitov. Peter na poslednú chvíľu vymenil na festivale architektku Ullu Hell kvôli jej pracovnej zaneprázdnenosti. Štúdio Plasma je ich spoločná základňa.
Martin Jelínek je zakladateľ jazykového inštitútu Bright House a tréner komunikácie. Charizmatickým štýlom strhol pozornosť publika, aby objasnil význam komunikácie nielen v prostredí interiérov. Jeho prednáška patrila k najpopulárnejším na festivale.
Napoludnie, Mária Michalič Kusá z architektonického ateliéru BKPŠ priblížila koncept a proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie v duchu odkazu Vladimíra Dedečka.
Oliver Méres je komunikačný špecialista s presahom do architektúry. Momentálne pôsobí v štúdiu Lighting Beetle*, ktorého interiér vyhral kategóriu Pracovisko v INSAID AWARDS 2023. Oliver poskytol pohľad na svoju prácu, kde navrhuje produkty a služby pre lepší život.
Michal Matloň, psychológ architektúry, priblížil publiku koncept biofilického dizajnu a vplyv jeho aspektov na zdravé interiéry. Michalova prednáška očarila mnohých účastníkov, ktorí veľmi pozitívne reagovali na tému a dozvedeli sa veľa potrebného pre riešenie interiérov.
Na záver programu sa predstavila Katya Svanidze s projektom rekonštrukcie interiéru, pri ktorého tvorbe kládla veľký dôraz na udržateľnosť. Vďaka recyklovaným prvkom zariadenia alebo retro dlažbe získal projekt originálny vzhľad a atmosféru.
Poldeň tretí
Hoci program na fakulte skončil po dvoch dňoch, nasledujúci nedeľný poldeň nadchol mnohých účastníkov festivalu komentovanou prednáškou o interiéri budovy Slovenského rozhlasu, ktorá je navrhnutá v tvare obrátenej pyramídy. Pokračovali sme návštevou rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie. Tí účastníci, ktorí zostali na festivale do úplného záveru, si vychutnali spoločný obed v srdci Bratislavy.
“Súťaž INSAID AWARDS sme spúšťali na prelome rokov 2019/2020 s víziou, že víťazov vyhlásime na jednodňovej konferencii o interiéroch. Plány zmietla zo stola pandémia. Začiatkom tohto roka 2023 sme sa vášnivo vrhli do organizácie 2,5-dňového festivalu o interiéroch od piky” odhaľuje Martina Uhrinova, interiérová architektka a zakladateľka SAID.
“Koncept INSAID AWARDS s prvým ročníkom festivalu zaniká. Už tento rok sme testovali hodnotenie a obhliadky nominovaných interiérov porotou počas dvoch dní pred vyhlásením výsledkov súťaže. V roku 2024 budeme novú súťaž interiérov a odovzdávanie cien ešte viac inovovať a otvárať,” dopĺňa.
“Myslím si, že sa nám podarilo usporiadať skvelé podujatie v rámci sympatických podmienok. Tešíme sa mnohým pozitívnym ohlasom od účastníkov, ktorí na festivale strávili viac dní, ale aj konštruktívnej kritike, ktorá nás posúva vpred,” povedal Milan Illes, projektový manažér interiérov a zakladateľ SAID.
Poďakovanie
Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí na festival prišli. Vážime si podporu každého, kto priložil ruku k dielu. Špeciálne poďakovanie patrí našim partnerom, ktorí pomohli priniesť na Slovensko udalosť, ktorá tu ešte nebola.
Ďakujeme Generálnemu partnerovi ITB Development, hlavným partnerom Profirol, Nowy Styl, Idona, Dublino a Kronospan a všetkým, ktorí veria vo vzdelávanie a networking interiérových dizajnérov a architektov. Ďakujeme partnerom, ktorí poskytli do tomboly krásne a hodnotné produkty. K identite festivalu prispeli kreatívna agentúra GoBigname, Matúš Hnát a Irene Tymoshenko.
Osobite ďakujeme dobrovoľníkom, ktorí boli veľkou oporou – Janči, Aňa, Ľubo, Barborka a Adam.
Vidíme sa na ďalšom ročníku!
Tím Intebold
festival interiérov, intebold awards, Intebold festival, interiérová architektka, interiérová dizajnérka, interiérový architekt, interiérový dizajn, interiérový dizajn Bratislava, interiérový dizajnér, prednášky o dizajne, slovenský interiérový dizajn, udržateľný dizajn