Staromestké bývanie pre kreatívny pár
Mladý manželský pár, ktorý tvorí interiérová dizajnérka a kreatívny marketér, sa pri hľadaní nového mestkého bývania rozhodli uprednostniť vysoké stropy a veľkorysé výmery starých bytov oproti súčasným novostavbám a pustili sa do kompletnej rekonštrukcie 90 ročného bytu, ktorej výsledkom je dispozícia vyhovujúca životnému štýlu súčasnej doby.
Byt v pôvodnom stave prešiel náročnou rekonštrukciou. Z pôvodne 3,5 izbového bytu o výmere necelých 100 m2, sa zmenou dispozície stal presvetlený 3 izbový byt, ktorý viac vyhovuje každodenným potrebám jeho obyvateľov.
Do bytu sa vchádza cez veľkorysú vstupnú chodbu, do ktorej preniká denné svetlo vďaka loggii. V ľavej časti boli pôvodne dvoje dvere do malých šatníkov, ktoré sme zbúraním priečky spojili do veľkorysej komory. Zamurovaním jedného dverového otvoru sme získali priestor pre lavicu a nástenné vešiaky. Polohu toalety sme nemenili a podarilo sa nam do priestoru pridať aj umývadielko. Úložný priestor bol v chodbe využitý na maximum a schováva v sebe napr. aj zabudovanú práčku a sušičku.
Z chodby sa cez pôvodné dvere dostaneme do hlavnej spálne. Pôvodne sa tu ale nachádzala kuchyňa. Táto miestnosť je orientovaná do vnútrobloku, neprenikajú do nej priame slnečné lúče. Preto sme sa rozhodli na jej miesto situovať spálňu, čo oceňujú majitelia najmä v letných mesiacoch. Súčasťou spálne je aj kúpeľňa a walk-in šatník. Ten vznikol na mieste pôvodnej kúpeľne. Kúpeľnu sme posunuli na miesto pôvodnej polizby vďaka čomu sme do miestnosti dostali denné svetlo cez vysoké okno. Sanita má nadčasové oválne tvary a je doplnená o batérie v strohom minimalistickom dizajne.
Pre novú kuchyňu sme sa rozhodli využiť svetelnosť a krásne výhľady opačnej strany bytu. Zbúraním jednej priečky vznikla veľkorysá presvetlená denná zóna, ktorá plne spĺňa dispozičné nároky moderných ľudí dnešnej doby. Do jednej miestnosti sme spojili kuchyňu, obývačku a jedáleň s prístupom na balkón. S výhľadom na koruny stromov za oknami človek ani nemá pocit, že sa nachádza v rušnom hlavnom meste. Práve táto zmena dispozície výrazne zvýšila kvalitu bývania. Základnou požiadavkou majiteľov bola čo najväčšia kuchynská linka s ostrovom a s minimom horných skriniek. Preto sme vysokú časť kuchyne situovali tak, aby nebola hneď na očiach a ukrojili sme pár m2 z poslednej izby, ktorá teraz slúži ako pracovňa. Do pracovne sa vchádza cez tri metre vysoké sklenené dvojkrídlové dvere, vďaka ktorým je v kuchyni stále dostatok denného svetla. Rovnakým spôsobom sme riešili aj vstup zo spáľne do kúpeľne.
Pri rekonštrukcii sa nám podarilo citlivo zrepasovať pôvodné drevené kastlové okná, liatinové raditátory aj interiérové dvere. Šarm bytu dodáva nová dubová podľaha vo vzore chevron. Kontrastom k prírodnému dubu, bielemu vstavanému nábytku a neutrálnym čalúneniam je kuchynská linka výraznej modrej farby doplnená o svetlý technický kameň českého výrobcu Technistone a dizajnové chrómové úchytky britskej značky Buster & Punch. Trojmetrový kuchynský ostrov je vizuálne odľahčený vďaka jeho položeniu na subtílne kovové nožičky namiesto klasického nábytkového sokla. Výber ikonického modelu jedálenských kresiel “1930” od českej značky Ton odkazuje na obdobie, keby bola postavená budova. Skombinovali sme ich s moderným stolom od rovnakého výrobcu. Český dizajn je zastúpený aj v obývačke vo forme kresla Cocon v ovčej koži, ktoré navrhla Lucie Koldová pre Master & Master. Dopĺňajú ho kúsky od škandinávskych značiek Boconcept, Gubi alebo Hay. Interiéru dodávajú charakter aj vintage kúsky od štúdia Lavish v podobe talianskej čalúnenej lavice vo vstupnej hale, nemeckej verzie lustra Sputnik v obývačke či mäkkučkého koberca z ovčej vlny, ktorý sa stal obľúbeným oddychovým miestom dvoch štvornohých spolubývajúcich. Majitelia sa tiež rozhodli investovať do umenia a priestor postupne zapĺňajú obrazmi, printami a vázami od slovenských a českých umelcov.